
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 42 pF |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 1.1938 mm |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 600 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.7 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| DC Resistance (DCR) | 26.4 Ω |
| Working Voltage | 5.25 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Lines | 3 |
| Breakdown Voltage | 5.6 V |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Max DC Current | 100 nA |
| ESD Protection | Yes |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Breakdown Voltage | 8 V |
| Schedule B | 8541100050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 56.4 pF |
Stock: 6284
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26930
Ext.Price$0.26930
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26930 | $0.26930 |
| 10 | $0.18809 | $1.88090 |
| 50 | $0.17617 | $8.80850 |
| 100 | $0.16500 | $16.50000 |
| 500 | $0.15560 | $77.80000 |
| 1000 | $0.14705 | $147.05000 |
| 3000 | $0.13172 | $395.16000 |
| 5000 | $0.11798 | $589.90000 |
